اینه ,موفق ,جابز ,استیو ,انجام ,خیلی ,استیو جابز ,پینک فلوید ,بهترین زمان ,زمان انجام

اینکه هر روز چند نکته در مورد کارهایی که افراد موفق و ثروتمند انجام میدن بخونیم یا مثلا زندگینامه استیو جابز رو با  جزئیات کامل بدونیم چقدر بهمون کمک می کنه؟

احتمالا کمک زیادی نمی کنه به چند دلیل: اول: خیلی از حرفایی که در مورد آدم های موفق می خونیم، با اغراق بیان می شه. دوم: احتمالا اون کار اصلا تاثیر زیادی در موفقیت اون شخص نداشته. مثلا اینکه مارک زاکربرگ هر روز صبح ساعت 5 و 25 دقیقه از خواب بیدار می شه یا جف بزوس در بیستمین سالگرد افتتاح آمازون بیشترین زمانش رو صرف چه کاری کرده، هیچ نتیجه گیری بدرد بخوری برای ما نداره. سوم: خیلی از جزئیات بعدا بصورت کاملا اتفاقی به ذهن کسی که اصلا اونجا حضور نداشته رسیده! وخیلی دلایل دیگه... نمی خوام بگم از آدم های بزرگ چیزی نمی تونیم یاد بگیریم (که شکی در اشتباه بودنش نیست) اما چیزی که می خوام بگم اینه :

فکر نکنیم اگه همین آدم های موفق یک بار دیگه از اول شروع کنن به همین نتیجه ای که الان رسیدن می رسن. اگه استیو جابز الان 18 ساله بشه و دوباره از اول شروع کنه، به احنمال زیاد (نزدیک به صد درصد) یه آدم معمولی می شه، در بهترین حالت یه مهندس که توی یه شرکت متوسط تا خوب استخدام می شه و بعد از 20 سال کار تو اون شرکت یه خونه می خره و الی آخر... این عدد رو (عدد 100) به این علت گفتم که نزدیک به صد در صد آدم های شبیه به استیو جابز اگه خوب پیش برن کم و بیش به همینی که گفتم می رسن و اگه فکر کنیم که استیو جابز(مرحوم) حتما یه فرقی داشته که به اینجا رسیده فکر اشتباهی کردیم.(البته آدم های گیفتد مثل هنرمند ها یا ورزشکار ها قضیشون فرق می کنه و بحثی هم درش نیست)

علت اینه که باهوش ترین آدم های دنیا حد اکثر دو برابر یه آدم معمولی آی کیو دارن و حتی خیلی از آدم ها ی موفق هوششون در این حد هم  بالا نیست و تفاوت در اینه که اون ها :

"بهترین کار رو در بهترین زمان انجام دادن".


اما سوال مهم اینه که چطوری تونستن بهترین کار رو در بهترین زمان انجام بدن؟ و جواب من اینه که هیچ کس نمی دونه (حتی خودشون!). هر کسی یه کاری می کنه و بلاخره یک نفر هست که بهترین کار رو انجام بده. مثل این که اگه به 100 نفر، اعداد 1 تا 100 رو نسبت بدیم بلاخره یکی از اون ها 100 می شه! و این هیچ چیزی رو ثابت نمی کنه. اگه حرفام بد بینانه بنظر می رسه (که می رسه) بازم بهتره که اینطوری فکر کنیم : هر اتفاقی یک بار می افته و لزوما بار دومی در کار نیست.

منبع اصلی مطلب : وبلاگ "صفحه"
برچسب ها : اینه ,موفق ,جابز ,استیو ,انجام ,خیلی ,استیو جابز ,پینک فلوید ,بهترین زمان ,زمان انجام
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : اگه پینک فلوید بزنم، پینک فلوید میشم؟